Online Terapi Nedir?

Online terapi, çevrimiçi terapi, web terapi, sanal terapi ve tekno terapi gibi çok farklı adlarla bilinen, amacı psikolojik destek hizmeti vermek olan bir terapi yöntemidir.Farklı araçlarla gerçekleştirilebilen online terapi en çok görüntülü ve sesli görüşme programları, mesajlaşma programları ve cep telefonu ile sesli görüşme ve cep telefonu mesajları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

online terapi nedir

Geçmişte Online Terapi

Yaklaşık 50 yıl önce insanlarla karşılıklı konuşan ve terapi uygulayan bilgisayarlar üzerinde çalışılmıştır. İnsanları anlamasa ve empati yapamasa da o zamanın bilgisayarları istenen amaca kısmen ulaşmıştı. O yıllarda bilgisayarlar terapinin uygulayıcısı olarak tasarlanmaya çalışıldı.

Günümüzde Online Terapi

Günümüzde online terapi uygulamasında bilgisayarlar terapist konumunda değil, terapinin gerçekleştiği zemin olarak yer alıyorlar. Önceleri terapi yapan bilgisayarlar günümüzde terapinin gerçekleşmesi için iki insanın iletişimini sağlayan iletişim aracı görevini en iyi şekilde yerine getiriyor.

Online Terapi Araçları

1 Cep telefonu mesajları,

2 E-posta,

3 Mesajlaşma programları,

4 Görüntülü ve sesli görüşme programları (Skype, Facetime ve Whatsapp)

Yüz yüze terapi seanslarımıza katılan danışanlarımız çok iyi bilirler ki, bu görüşmelerde onlarla iletişim kurarken hem sözleri, hem de sözsüz iletişimleri bizler için önemlidir. Yüz ifadeleri, mimikler, görüşme sırasındaki ufak duraksamalar önemlidir. Tüm bu önemli ayrıntılar, bir terapi seansının önemli anları olduğu için bu an’lara dikkat edilmelidir. Bu nedenle de, bu önemli an’ları fark etmemizi, görmemizi sağlayan görüntülü-sesli iletişim programlarını tercih ediyoruz. (Skype üzerinden terapi hakkında bilgi için tıklayınız).

Online terapi almak için web kamerası ve internet bağlantısı olan bir bilgisayarınız olması yeterlidir. Bilgisayarınıza Skype programını kurup kayıt olduğunuzda (tüm bu işlemler ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir) online terapi için gerekli donanım sağlanmış olmaktadır.

Online Terapi Alabileceğiniz Durumlar

Kaygı ve anksiyete ile ilişkili durumlar (Sosyal anksiyete / Sosyal fobi, Panik Bozukluk, OKB, Sınav Anksiyetesi ve Performans Anksiyetesi),

Hafif ve Orta Şiddette Depresyon durumlarında online terapi alabilirsiniz. (Majör Depresyon durumunda ise online terapi almanızı önermiyorum ve bu durumdaki danışanlarımı online terapiye almıyorum. Majör depresyondaki danışanlarımızın acilen tıbbi yardım almaları hayati öneme sahiptir.

İlişkisel Problemler (İş ortamındaki ilişkiler, anne baba kardeş ve akrabalarla ilişkiler, arkadaşlık ilişkileri),

Çift ve Evlilik Problemleri,

Cinsel Problemler (Vajinismus, sertleşme bozukluğu, erken boşalma, geç boşalma, cinsel isteksizlik ve evlilikte cinsellik yoksunluğuna bağlı durumlar).

Online terapi hakkında hatırlatmakta fayda gördüğüm birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Online yardım, yüzyüze psikoterapi gibi yararlı ve işlevsel bir yöntemdir ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Online yardım alırken size uygun bir gün ve saate randevu almanız, randevunuza zamanında katılmanız ve saatlere dikkat etmeniz almakta olduğunuz online yardımın faydası açısından çok önemlidir. Alanda görev yapan çoğu psikolog bu konuya titizlikle dikkat etmekte, online randevularına zamanında katılmaktadırlar. Bazı istisnai durumlar olduğu da danışanlarımız tarafından bildirilmektedir. Nadiren görülse de, zaman kuralına uymayan psikologlar son derece açık uçlu randevular oluşturup, terapi açısından önemli olan bir kuralı kendileri ihlal etmektedirler. Bu tür kural ihlalleri sizin fayda görmenizi zorlaştırır. Kural ihlalleri, psikoloğunuzla ilişkinizi de olumsuz olarak etkileyecektir. Bu tür durumlar bir iki kez olduğunda sıkıntı yaratmayabilir ancak sürekli hale geldiğinde konuyu terapistinizle konuşmanız en iyisidir. Eğer konuşmak da fayda etmiyorsa “Yanlış kişiyi seçmişim” diyerek, terapinin kurallarına özen gösteren yeni bir terapistle çalışmaya başlamanızı öneririm.

Klinik Psikolog Serhat Damar

 

Online terapi hakkında ücret bilgisi almak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*